ادغام نیروی جدید؛ سریع‌تر و موثرتر

زمانی که نیرویی تازه به شرکت یا سازمان می‌پیوندد، با خود ذهنیت‌ها، اخلاق و رفتارش را می‌آورد. این‌ها همیشه همراستا با فرهنگ شرکت نیست. برای جلوگیری از بروز مشکلات و چالش‌ها در کارها و روند انجام آن‌ها، هماهنگ کردن نیروی تازه با دیگر اعضای شرکت و پایش این کار ضروری است.

آشنا با قوانین و شرایط

هر سازمان یا شرکتی قوانینی دارد که درباره‌ی مسایل مختلف به کار برده می‌شود. این قوانین مشخص کننده‌ی شرایط و نحوه‌ی انجام وظایف است که تقریبا به همه‌ی جنبه‌های یک کسب و کار می‌پردازد. این که شرایط شروع همکاری و خاتمه‌ی همکاری چه هستند، کارکنان در برخوردهایشان با یکدیگر و یا حضورشان سر کار چه چیزهایی را باید رعایت کنند و این که در حفاظت و نگه‌داری از اطلاعات و اسرار شرکت رعایت چه اصولی الزامی است، همگی از مواردی هستند که در بخش قوانین و شرایط شرکت جای می‌گیرند.

این قوانین باید در دسترس تمامی کارکنان باشد و راهی هم برای دریافت نظرات آن‌ها درباره قسمت‌های مختلف آن در نظر گرفته شده باشد.

با ورود یک نیروی جدید، بهتر است ابتدا شرایط و قوانین در اختیار او گذاشته شود تا به صورت رسمی در جریان آن‌ها قرار بگیرد.

معارفه نیرو

هر نیروی جدید فارغ از اهمیت سمت یا مسئولیت‌هایش برای ادامه کار و پیشرفت شرکت مهم است. افراد در روابط اجتماعی و کنش‌هایشان رفتارهای متفاوتی نشان می‌دهند. عده‌ای خیلی سریع رابطه می‌گیرند و خودشان را به عنوان عضوی از گروه جا می‌اندازند. اما بعضی‌ها خیلی اهل اجتماع نیستند و بیشتر انفرادی کار می‌کنند. با این حال برگزار کردن یک جلسه‌ی بیست دقیقه‌ای با حضور دیگر اعضا به گروه و نیروی تازه وارد کمک می‌کند که یکدیگر را بشناسند و سر صحبت را باز کنند. از مسائلی که مطرح کردنش در این جلسه لازم است، بیان مسئولیت‌ها و وظایف آن نیرو برای دیگران است. آن‌ها باید بدانند که همکارشان قرار است دقیقا چه کارهایی را انجام دهد و کجاها باید با هم به صورت مستقیم در تماس باشند.

راهنما و پایش‌گر

اگرچه آشنا کردن نیرو با قوانین و شرایط و برگزاری جلسه معارفه به ادغام روان تر نیرو در ساختار شرکت کمک می‌کند اما این‌ها به تنهایی کافی نیستند. بسیاری از عادت‌ها برای مدت‌های زیادی با انسان‌ها همراه بوده‌اند و ترک آن‌ها معمولا دشوار و زمان‌بر است. به همین دلیل است که در همان مرحله‌ی استخدام باید به همراستا بودن شخصیت فرد با مسئولیت هایش و همین طور فرهنگ سازمان دقت کرد.

شخص تازه وارد از قوانین تخطی می‌کند. در این هیچ شکی نیست. این وظیفه‌ی پایش‌گر است که میزان رعایت قوانین را بررسی و انحراف‌ها را شناسایی کند. پایش‌گر در واقع همان ناظر است که برای مدتی مشخص رفتار نیرو را با دقت زیر نظر می‌گیرد.

برای این که نیرو سریع‌تر با قوانین و شرایط شرکت هماهنگ شود، بهتر است که شخصی را به عنوان راهنما برای او در نظر بگیریم. راهنما به سوالات او پاسخ می‌دهد، اگر ببیند رفتار او از قوانین خارج است موضوع را با او در میان می گذارد و او را برای برگشتن به مسیر هدایت می کند.

گاهی اوقات یک نفر هم به عنوان راهنما و هم به عنوان پایش‌گر عمل می‌کند. اما بعضی وقت‌ها لازم است که این دو مسئولیت بر عهده‌ی دو شخص متفاوت باشد.

جلسه‌ی پایش

 لازم است که بدانیم ادغام نیرو در شرکت چه‌طور پیش می‌رود. به همین خاطر راهنما و پایش‌گر را انتخاب کردیم. این دو گزارشی از وضعیت پیشرفت نیرو ارایه می‌کنند که مبنای برگزاری جلسه‌ی پایش است. در جلسه‌ی پایش، به جنبه‌های مختلف عمل‌کردی نیرو نمره داده می‌شود. نقاط ضعف پیدا شده و راه‌کارهای رفع آن‌ها مطرح می‌شود. این جلسه با حضور سرپرست، راهنما و پایش گر برگزار می‌شود. اما قبل از برگزاری جلسه باید با خود نیرو صحبت شود و نظر او درباره‌ی روند ادغام و موفقیتش در آن را از او جویا شد.

هدف از جلسه‌ی پایش محکوم کردن نیروی جدید نیست، بلکه فراهم کردن بستر مناسب برای بهبود در روند ادغام است. 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.